A Valentin-nap korai eredete kapcsán többféle mítosz kerül elő: az egyik az először 8. században jegyzett Szent Valentin lakomája; a másik a mártír római Szent Valentin története. Egy korai elmondás szerint a kivégzése előtt a férfi levelet írt a börtönőr lányának, amit úgy írt alá, hogy ‘a te Valentinod’. Egy régebbi történet szerint Szent Valentin olyan katonáknak tartott esküvőket akiknek tilos volt házasodnia.
Február 14-e a 15. században kezdett összekapcsolódni a szerelemmel. A lovagok udvarlását a hölgyek felé a szerelmes madarakéhoz hasonlították. A turbékoló galambok szívecskében szimbólum innen származik.
A modern szimbólumoknak számító üdvözlőlap, virág és csokoládé Angliából erednek. 1835-ben 60 000 papírcsipkével díszített kártyát adtak fel. Tekintve, hogy a posta akkoriban mennyire drága volt, ez a szám kiemelkedő.
A postai bélyeget 1840-ben találták fel. Ez lehetővé tette a kártyák akár névtelen küldését is. Egy évvel a postai reform után 400 000 Valentin-napi üdvözlőlapot adtak fel. Az anonimitás miatt az amúgy magukat prűdnek mutató viktoriánus emberek obszcén verseket is felírtak a lapokra.
Ehhez képest a modern korban nem sok minden változott. Az Egyesült Királyságban a Valentin-nap a mai napig ország szerte Ünnep (így nagybetűvel). Kapcsolatok majdnem rámennek, ha az egyik fél erre nem hajlandó méltóképpen áldozni. Ez alatt a virág, csoki, kártya, esti vacsora valami nagyon puccos helyen, kötelező szex, akár lánykérés (ebből az utolsó a legnagyobb giccs) kombinációkat értem.
Az elmúlt pár évben február 14-én általában dolgoztam. Az egyik legforgalmasabb napok közé tartozik az éttermekben. Külön menüvel, extra személyzettel és annyi erotikával a placcon, hogy azt még szavakba önteni is nehéz. Pasasok kötelezően zakóban hasig kigombolt ingben olyan illat csíkkal, mintha kirabolták volna az illatszerboltot. A csajoknál a minél rövidebb ruha, minél nagyobb kivágás volt a menő. Új randis volt mind, retro párok (5+ éve együtt) már nem járnak ilyen megjelenéssel vacsorázni még akkor sem ha Szent Valentin Napja van.
Az asztalokon legtöbbször kettesével ülnek, szokott lenni dupla randi négy fővel és a nagyon ritka hármas. Ennek ellenére volt egy Valentin nap, amikor beesett egy 6 fős asztal. Mind pasas volt.
A menüre öntudatlanul is felkerültek ‘afrodiziákumok’ (olyan anyag, amely a hiedelmek szerint élénkíti a nemi vágyat és az aktivitást), mint az osztriga, rák vagy homár. Úgy tartják, hogy ezek felkorbácsolják a libidót. Casanova állítólag minden találkozója előtt evett osztrigát. A desszerteken pedig mindig volt csokoládé, ami koffeint és theobromint tartalmaz. Mindkét alkotórész fokozza a jó hangulatot, az életörömöt és a szexuális vágyat.
A szerecsendió is az afrodiziákumok csoportjába tartozik. A mag nemi izgalmat keltő illóolajat tartalmaz. Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de a besamel mártás nálam egyből felértékelődött.
Ha valakinek ezek után még szüksége lenne hangulatkeltésre Ferran Adria csokoládé trüffel receptjét ajánlom.
Csokoládé trüffel hozzávalók 2 személyre (8 golyó)
60g 60%-os csokoládé
60g 35%-os zsírtartalmú tejszín
1 teáskanál vaj
Fél teáskanál brandy (vagy pálinka)
2 evőkanál kakaópor
A csokoládét vágd apró kockákra. A tejszínt forrald fel.
A forró tejszínt öntsd a csokira. Hagyd állni pár percig, majd egy habverővel keverd simára. Add hozzá a vajat, majd az alkoholt.
A tetejére (a csokira, ne az edényre) rakj folpackot, hogy ne bőrösödjön be és tedd hűtőbe, amíg kikeményedik. 2 kanál segítségével formázd őket, majd forgasd bele a kakóporba.
Szobahőmérsékleten tálald.
Képek: a csokis saját a többi @pulpbrother
Megvásárolhatóak itt.