Múlt hétvégén (okt. 18-20) Londonban először került megrendezésre a világ legnagyobb csokis kiállítása. Legalábbis a rendezők szerint a legnagyobb, mert hogy ott volt mindenki, aki ebben a szakmában számít.
Minket amúgy sem kellett győzködni, hogy elmenjünk-e vagy sem, így szombat ebédidőtájban mi is kinéztünk remélve, hogy akkor talán még nincs olyan nagy tolongás. (Amúgy tavaly ugyanezekben a csarnokokban rendezték meg a BBC Good Food Show-t is.)
A belépő £18/fő volt és bizony már az első standnál láttuk, hogy jó lett volna, ha hozunk profi fényképezőgépet is, mert azokról a csoki halmokról megérte volna szép képeket csinálni. Késő bánat, eb gondolat, így maradt a telefon. Itt egyébként egy csoki szökőkút volt kirakva egy plakáttal, hogy “ne nyúlj hozzá, csak dekoráció!”. Kész vicc, mindenesetre az emberekre még így is hatással volt, mert annál a pultnál mindig olyan tömegnyomor volt, hogy ha közelebb akartunk férkőzni, akkor bizony verekedni kellett.
Mi inkább tovább sétáltunk és megnéztük, hogy máshol mi a kínálat. Csupa kézzel készített finomság, egyik jobb volt, mint a másik, mi pedig azt sem tudtuk, hogy hol kóstolgassunk inkább, mert mindenhol annyira bőkezűen kínálgatták a portékát.
Volt néhány stand ahol csokit nem, de nugátot lehetett kapni, minden mennyiségben.
Nougat (nugát): olyan családja az édességeknek, amiket cukorból és/vagy mézből, pirított magokból (mandula, dió, pisztácia, mogyoró stb.) és felvert tojásfehérjéből készítenek. Az állaga ugyanúgy lehet puha és rágós, mint kemény és ropogós.
A szó ‘nougat’ a latin ‘nux gatum’-ból ered, ami ‘nut cake’-t (magos tortát) jelent.
Három alapvető fajtáját különböztetjük meg:
- fehér nugát: ez a leggyakoribb, felvert tojásfehérjével és mézzel készítik;
- barna nugát (nougatine): tojásfehérje nélkül készül, keményebb, ropogósabb állaga van;
- német nugát: csokoládé és leggyakrabban mogyorós karamell keveréke (praline).
Lehetett kapni csokiból készült szerszámokat is:
És persze sok-sok csokit is...
Ez pedig arra az esetre, ha valaki annyira megszállott, hogy otthon szeretné elkészíteni a saját csokiját:
A csarnok egyik végében volt felállítva egy színpad, ahol az egyéb programok kerültek megrendezésre. Volt csoki színház, előadások és kötetlen beszélgetések a mesterekkel is. A műsor részeként sor került egy kifutós divatbemutatóra is, ahol a modellek csoki ruhát vagy csokival dekorált ruhát viseltek. Ezeket is kiállították később.
A szervezők a gyerekekről sem feledkeztek meg, ők is megtudhattak minden hasznos információt arról, hogy az igazi kézműves csoki hogyan is készül. A fickó középen kézzel töri a kakaót.
A nagy nevek mellett kisebb termelők is szép számmal jelen voltak, akik nagyon lelkesen beszéltek minden érdeklődőnek arról, hogy mit is csinálnak, hogyan kezdték, milyen termékeket árulnak stb.
Zsolti pedig kétszer is megjegyezte, hogy az ő álommunkája az, hogy csoki-sommelier legyen és napi 8 órában a finomabbnál finomabb csokikat kóstolgassa és értékelje. Amúgy ez nem vicc, tényleg létező pozíció. Két gasztronómiai magániskolának is volt standja, akik plakátokon hirdették, hogy lehet hozzájuk jelentkezni többek között erre a szakra is.
Az álom munkája még várat magára, de mi részünkről nagyon igyekeztünk eleget tenni a pozíciónak.
Vándorló kiállítás igazodva a helyi termelőkhöz és trendekhez, a világ más nagy városaiban is részt lehet venni rajta, határozottan megéri.
Ez pedig a 2013-as videó a kiállításról: